Bij Duynie Ingredients in Katwijk worden restproducten uit de voedingsmiddelenindustrie met restwarmte verwerkt tot huisdiervoeding. De fabriek levert een bijdrage aan een duurzame voedselketen met Actemium als technisch partner voor toekomstgerichte projecten.
De nieuwe fabriek van Duynie Ingredients, een businessunit van Duynie Group, werd in 2020 opgeleverd. “Onze grondstoffen zijn groenten die niet voldoen aan de kwaliteitseisen voor de voedingsmiddelenindustrie”, vertelt directeur Nick Wieferink. “Denk aan wortelen en aardappelen die te klein zijn of vlekjes hebben. Daarnaast verwerken we pompoenen en andere seizoengroenten.”
Volledig duurzaam
Alle processen draaien op restwarmte van een naburige biomassacentrale, waardoor de fabriek geen gas verstookt. De binnenkomende grondstoffen worden gewassen, gedroogd, gesneden en gesorteerd. De meest kwalitatieve grondstoffen worden later tot brokjes geperst. Groenten van mindere kwaliteit zijn onder meer geschikt voor dierenmuesli. “Op die manier dragen wij al meer dan 50 jaar bij aan duurzame veevoederoplossingen”, aldus Wieferink. “Hergebruik van producten zit in ons bloed. Hierdoor ontzorgen wij de levensmiddelenindustrie. Groentetelers hoeven hun restproducten niet als afval af te voeren, want wij halen er nog waarde uit. Ook wijzelf hebben geen afval. Wat we niet kunnen verwerken, wordt door ons zusterbedrijf AgriBioSource verwerkt tot bodemverbeteraars en voor de biogasinstallaties zodat er groene stroom van wordt gemaakt. Er gaat niets verloren.”
Veilig en efficiënt
Actemium verzorgde de volledige automatisering van de fabriek, inclusief de besturingskasten, het SCADA en het MES. Klantmanager Rob Buiks: “Wij hebben aan de voorkant samen met de klant de functionele eisen in kaart gebracht. Nick was heel duidelijk over hoe we het gingen doen en wat er over de lijnen zou gaan. Hij heeft ook een visie op de toekomst van deze fabriek. De nadruk lag op een efficiënt en veilig productieproces. Het MES-systeem borgt de traceerbaarheid, wat in de veevoederindustrie een vereiste is.”
Betrouwbare partner
Nick Wieferink: “Actemium is voor ons een betrouwbare partner gebleken. Ze hebben het hele pakket geleverd zoals wij het hadden gevraagd. Gaandeweg hebben wij nog een aantal processen en grondstoffen veranderd. Actemium heeft de automatisering van de lijnen daarop afgestemd. Omdat we met de biomassacentrale al afspraken hadden gemaakt over de levering van restwarmte was het belangrijk dat het project geen vertraging zou oplopen. De productie is keurig op tijd van start gegaan.”
Out of the box
Duynie Ingredients is een bedrijf met veel uitdagingen. Nick Wieferink zet er enkele op een rij. “Onze leveranciers produceren niet voor ons, aangezien wij slechts een restproduct kopen. Als zij een stop hebben, moeten wij ons redden. Dit vereist creativiteit en flexibiliteit. Omdat grondstoffen schaarser en duurder worden, hebben wij een kostenefficiënt productieproces nodig. Om ons te kunnen blijven onderscheiden, denken wij continu out of the box. We zijn voortdurend bezig met innovatie om onze CO2-footprint verder te verkleinen en onze efficiëntie te verhogen. Ook zoeken we continu naar producten waarmee we nog meer waarde kunnen creëren.”
Voortdurend verbeteren
Het omzetten van productiedata in informatie speelt een belangrijke rol in dit traject. Op basis van data heeft Duynie Ingredients diepgaand inzicht in de productie. Rob Buiks: “We onderzoeken momenteel welke data we nodig hebben om de energie-efficiëntie nog verder te verhogen. Hiervoor hebben we als Actemium een CO2-reductiemethodiek. We bekijken onder meer of we restwarmte uit een droger terug het proces in kunnen krijgen. Verder kijken we naar de isolatie van besturingspanelen. Op die manier blijven wij Duynie Ingredients helpen met optimalisatie. Onze engineers komen regelmatig langs om mee te denken en te adviseren over mogelijkheden om nog meer uit de lijnen te krijgen en nog (energie)efficiënter te produceren.”

“
“We onderzoeken momenteel welke data we nodig hebben om de energie-efficiëntie nog verder te verhogen. Hiervoor hebben we als Actemium een CO2-reductiemethodiek.”

“
“Bij problemen kunnen wij 24/7 contact opnemen en komen we direct terecht bij de juiste personen. Dat is voor ons zeer belangrijk, want stilstand en productieverlies kosten duizenden euro’s per uur. Daarnaast blijft Actemium onze partner voor toekomstgerichte projecten.”
Partners in duurzaamheid
Zodoende werken Actemium en Duynie Ingredients samen aan verdere verduurzaming in de voedselketen. “Dit soort projecten past bij ons”, aldus Rob Buiks. “Actemium heeft duurzaamheid hoog in het vaandel. Zo sturen wij bij onze leveranciers op verduurzaming van hun producten. Als onderdeel van VINCI hebben wij het commitment afgegeven om in 2030 één vijfde minder broeikasgassen uit te stoten in onze projecten. De samenwerking met Duynie Ingredients is een mooie stap in die richting.”
Toekomstgericht
Duynie Ingredients heeft met Actemium een Service Level Agreement afgesloten. Wieferink: “Bij problemen kunnen wij 24/7 contact opnemen en komen we direct terecht bij de juiste personen. Dat is voor ons zeer belangrijk, want stilstand en productieverlies kosten duizenden euro’s per uur. Daarnaast blijft Actemium onze partner voor toekomstgerichte projecten.”
We zijn benieuwd naar je volgende stap en denken er graag over mee!
Stel je vraag via het formulier of neem contact op met een van onze experts
Bij Selko, een merk van Nutreco dat zich richt op hoogwaardige toevoegingen voor diervoeding, staat procesoptimalisatie centraal.
Bij Duynie Ingredients in Katwijk worden restproducten uit de voedingsmiddelenindustrie gasloos verwerkt tot veevoederoplossingen. De fabriek levert een bijdrage aan een duurzame voedselketen met Actemium als technisch partner voor toekomstgerichte projecten.
Door de herautomatisering van zijn fabriek in Veghel kan veevoederfabrikant De Heus sneller, flexibeler en met een hogere kwaliteit produceren. Het concern speelt hiermee in op de groeiende vraag naar klant-specifieke veevoeders.
Marcel Jeurissen, plantmanager van De Heus Veevoeders in Maasbracht, is trots op ‘zijn’ goed geautomatiseerde fabriek. System integrator Actemium is voor De Heus al jaren een gewaardeerd automatiseringspartner.
Met de implementatie van een nieuwe productiebesturing, een MES-systeem en een Advanced Planning and Scheduling-module heeft veevoederproducent De Valk Wekerom zijn fabriek in Lunteren klaargemaakt voor de toekomst. De modernisatieslag levert een betere traceerbaarheid, meer productieflexibiliteit en constant hoge kwaliteit op.
Denkavit is familiebedrijf dat al meer dan 90 jaar bestaat. Het bedrijf is een wereldwijde speler en gespecialiseerd in jongdiervoeding en Feed Ingredients, met focus op voeding voor kalveren, biggen, geiten- en schapenlammeren. Het bedrijf heeft een ambitieuze visie op Manufacturing Intelligence.
Laat de olifant maar groter worden, dan komt er meer ruimte tussen zijn poten voor ons.” Ton Feijen, eigenaar van de gelijknamige veevoederfabriek in Dalfsen, deinst niet terug voor de schaalvergroting in de sector. Dankzij nieuwe besturingstechnologie kan hij nog efficiënter en meer produceren.
In de voormalige fabriek functioneerden de machines nog prima, maar de technische installaties waren verouderd. De aangescherpte regels op het gebied van ARBO, ATEX, veiligheid en milieu vormden de aanleiding om de fabriek te moderniseren., vertelt Robin Blom, bedrijfsleider Agrifirm Veghel.
”Met het strategische partnerschap ondersteunen we Premier Nutrition met het structureren van de productielocatie en productieprocessen. We vonden een partner met dezelfde visie. Een partner die past bij onze cultuur, aldus Miguel Costa Gonzalez.”
Het is een hele operatie om een nieuwe fabriek te bouwen. Zoiets doe je maar één keer per generatie. Tussen alle kandidaten viel Actemium vrij snel op. Een concreet voorstel, goede kwaliteit voor een redelijke prijs. Aan Actemium de verantwoordelijke taak om al die losse onderdelen aan elkaar te koppelen, van kabels tot besturingssoftware.
Added value migration is een perfecte manier om een productieomgeving op te waarderen. Dat is ook de ervaring van De Heus Maasbracht. Het beste van de fabriek blijft bewaard, terwijl nieuwe elementen aan de omgeving worden toegevoegd.
Binnen het servicecontract voor Agrifirm verzorgt Actemium zowel de automatiseringsconsignatie als de elektrotechnische ondersteuning, kortweg E-consignatie. “Is er een storing, dan willen we zo snel mogelijk een oplossing”, stelt Frits de Wit, Locatiemanager Veghel Agrifirm Feed B.V.
“Onze klanten ontvangen altijd de juiste groentezaden.”